Sayfa Başına Dön

Blogger Anasayfa Kayıt Sayısı Sorunu

2 yorum
blogger anasayfa kayıt sayısı sorunu
Bu yazımda iki konuya yer verdim:
1. Blogger anasayfada gösterilen kayıt sayısı ayarları nasıl yapılır?
2. Blogger anasayfa kayıt sayısı sorunu nasıl çözülür? Sorusuna  kendi yaşadığım deneyimden yola çıkarak anlattım.


Blogger 'da Anasayfa Kayıt Sayısını Ayarlamak için:
1-Blogger sol panelinde:

blog anasayfa kayıt sayısını değiştirmek Ayarlar----Yayınlar, yorumlar, paylaşımlar----Kayıtlar-----en fazla şu kadar  göster yazının yanındaki sayıyı istediğiniz rakamla değiştirin. Kaydedin.

blog anasayfa kayıt sayısı ayarıDiğer bir yöntemde:
Yerleşim ---blog kayıtları---- Düzenle diyerek de anasayfa kayıt sayısı yanına istediğiniz sayıyı yazıp kaydedin. 

Yukarıdaki yöntemle kayıt sayısını arttırmanıza rağmen bir değişme olmuyorsa aşağıda nedenlerini ve çözümlerini yazmaya çalıştım. 

*Ayrıca; yukarıdaki kayıt sayısı ayarlamanın iki yöntemini anlattım. İkisinin  de kayıt sayısı aynı olup olmadığını kontrol edin. Farklıysa aynı yapın.  

Blogger Anasayfa Kayıt Sayısı Sorunu:
1- Öncelikle benim yaşadığım soruna değinmek istiyorum. Ben anasayfadaki yazılarımı ''devamını oku''eklentisiyle düzenledim. Yazının tamamını değil de bir kısım yazının anasayfada görünmesini istiyordum. 

Böyle olunca anasayfa biraz bana boş gibi göründüğü için anasayfa kayıt sayısını arttırmaya karar verdim. Bunu yukarıda anlattığım şekilde yaptım.Sonra fark ettim ki ben yazı sayısını anasayfada artırmak isterken 7 tane olan yazıdan da olmuşum.  9 olarak ayarladığım kayıt sayı adedi; anasayfada 4 tane  görünüyordu.

Önce bloğuma eklediğim  devamını oku eklentisiyle ilgili bir sorundan mı kaynaklanıyor diye  düşündüm. Araştırdım.  Maalesef  pek bir cevap bulamadım. Biraz daha detaylı  araştırınca sorunun ne olduğunu anladım.

Bir sayfa boyutu 1mb ile sınırlıymış. Benim  anasayfada görünen bir yazımda bolca resimler kullandığım için bu sorunu yaşadığımı  fark ettim.  2-3 resim silince anasayfamda 4 yazı görünürken 6'ya çıktı. Yani biraz daha silsem artacak.

Şimdi  en azından 7 tane olarak ayarladığım ana sayfa kayıt sayıya ulaşmak için birkaç resim silme yoluna gideceğim.

 Benim yaşadığım problem sayfa boyutunu aşacak resimler yüklediğimden kaynaklanıyor. Tabii bloguma  kodlar, eklentiler yüklediğim de bir gerçek.

Blogger kayıt sayısı ayarladığınızdan az gözüküyorsa ilk önce yüklediğiniz resim, kodlar, eklentilerden mi kaynaklanıyor, ona bakın. Sayfa boyutu maalesef sınırlıymış. 

Ayrıca ideal kayıt sayısı 5-7 olduğunu öğrenince 9 yaptığım kayıt sayısını 7 olarak değiştirdim. Bu sayı aşıldığında blogunuzun yavaş açılmasına neden olabiliyormuş. Gerçekten de bu düzenlemeler sırasında ziyaretçi sayımda azalma olduğunu fark ettim.

Kaynak: https://adnanguney.blogspot.com.tr/2014/05/blogger-yayn-saysn-duzenleme.html

Not:İnternette bir sayfa boyutu 1mb ile sınırlı olduğu ile ilgili bilgiler karşıma çıkınca da aklıma Google hız testinde bloğumu test etmek geldi.
 Google'ın hız test aracı olan PageSpeed Insights  kullanarak blogumun hızını test ettim. Blogumu yavaşlatan nedenleri de gördüm.

-Blogumda kullandığım  resimleri, online resim sıkıştırma sitelerinde sıkıştırdım. Boyutunu küçülttüm. Bundan sonra da resimleri optimize ederek kullanmayı düşünüyorum.

-Blogumu yavaşlatan ve  fazla yer kaplamasına neden olan kullandığım eklentiler varmış. Css, kodlar..bunları da sıkıştırılarak kullanılması tavsiye ediliyor.

Blogger Anasayfa kayıt sorunu yaşıyorsanız google test aracı ile site hızınıza da bakın. Orada blogunuzdaki hatalar belirtiliyor. Düzelttiğiniz taktirde bu sorun da kendiliğinden çözülmüş olacağını düşünüyorum. En azından site hızınızı arttırmış olursunuz.

-Ayrıca tüm düzeltmeleri yaptığınız halde anasayfa kayıt sayısı aynı görünebilir. Yazı ekledikten sonra bir de kontrol edin değişim olmuş mu diye. Örneğin benim anasayfamda 4 yazı görünüyordu. Yaptığım düzenlemelerden sonra  bir değişiklik olmadı. Bloğuma yazı ekledikçe ayarladığım 7 sayısına ulaştı.

2- AnaSayfa sonunda ''Önceki Kayıtlar ''ı tıklayarak diğer sayfalarda kaç yazı göründüğünü kontrol edin: 
Ben Blogger anasayfada gösterilen yazı sayısını 9 ayarlamıştım. İlk sayfada 7 görülüyor. Önceki Kayıtlar  ı tıkladığımda diğer sayfada  8 yazı varken devam ettikçe kimisinde 9 kimisinde 8 göründüğünü fark ettim.

Tabii bu farklılığın nedeni de her yazı boyutunun ne kadar olduğu ilgili olabilir, limiti aştığınız için eksik yazı sayısı  görülüyor.  Limiti aşmayan sayfalarda  ayarladığım 9 kayıt sayısı çalışıyor aslında.

Bu da 1. maddede yazdığım tespiti doğrular nitelikte.
blog anasayfa kayıt sayısını değiştirmek

2 yorum :

 1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar sitenize baktım hakikaten bazı kategorilerde numaralandırma yok. Size yardımcı olmak isterdim. Gerçekten bilmiyorum. Google da 'numaralandırma eklentisi ' olarak arama yaptım. Sizin gibi sorun yaşayanlar var ancak cevabı bulamadım.Bu konuda bilgili bloggerlera sorarsanız size yardımcı olacaklardır.Yukarıda yazı içinde kaynak olarak verdiğim linke tıklarsanız. Site sahibi belki size yardımcı olabilir.
   Ayrıca yorumunuz link içerdiği için silmek zorundayım. Kusura bakmayın lütfen.

   Sil

Kısa Bir Bilgi:
1-Reklam, link içeren; spam ve sakıncalı olan yorumları
yayımlamıyorum...Yorum yaparken bu konuya dikkat ederseniz sevinirim...
2-Bir hesabınız yoksa eğer yorumlama biçimini: Anonim seçerek yorum bırakabilirsiniz.
3-Ayrıca yorumunuz benim onayımdan geçtikten sonra yayımlanacaktır.