Sayfa Başına Dön

Blogger Anasayfa Kayıt Sayısı Sorunu

2 yorum
blog anasayfa kayıt sayısını ayarlamak

Bu yazımda iki konuya yer verdim:

1. Blogger anasayfada gösterilen kayıt sayısı ayarları nasıl yapılır?

2. Blogger anasayfa kayıt sayısı sorunu nasıl çözülür?

Tüm ayarların yapılmasına rağmen anasayfa yazı kayıt adedi değişmiyorsa  neler yapılması gerektiği konusunda bilgileri toplayıp burada paylaştım. En önemlisi kendi yaşadığım problemin çözümüne değindim.


Blogger 'da Anasayfa Kayıt Sayısını Ayarlamak için:

1-Blogger sol panelinde:

blog anasayfa kayıt sayısını değiştirmek Ayarlar----Yayınlar, yorumlar, paylaşımlar----Kayıtlar-----en fazla şu kadar  göster yazının yanındaki sayıyı istediğiniz rakamla değiştirin. Kaydedin.

blog anasayfa kayıt sayısı ayarıDiğer bir yöntemde:

Yeleşim ---blog kayıtları---- Düzenle diyerek de anasayfa kayıt sayısı yanına istediğiniz sayıyı yazıp kaydedin. 

Yukarıdaki yöntemle kayıt sayısını arttırmanıza rağmen bir değişme olmuyorsa aşağıda nedenlerini ve çözümlerini yazmaya çalıştım. 

*Ayrıca; yukarıdaki kayıt sayısı ayarlamanın iki yöntemini anlattım. İkisinin  de kayıt sayısı aynı mı kontrol edin. Farklıysa aynı  yapın.  


Blogger Anasayfa Kayıt Sayısı Sorunu:

1- İlkin, benim yaşadığım sorunla başlayayım. Ben anasayfa yazılarımı ''devamını oku ''eklentisiyle düzenledim. Yazının tamamını değil de bir kısım yazının gözükmesini istedim. 

Böyle olunca anasayfa biraz bana boş gibi göründü. Anasayfa kayıt sayısını arttırmaya karar verdim. Bunu yukarıda anlattığım şekilde yaptım.

Sonra fark ettim ki ben yazı sayısını anasayfada artırmak isterken 7 tane olan yazıdan da olmuşum. Anasayfamda 4 yazı gözükmeye başladı.

Önce bu, devamını oku eklentisiyle ilgili bir sorun olduğunu düşündüm. Bundan mı kaynaklandı diye araştırdım. Maalesef  pek bir cevap bulamadım.  Bayağı bir araştırdıktan sonra sorunun ne olduğunu anladım.

Bir sayfa boyutu 1mb ile sınırlıymış. Benim  anasayfada görünen bir yazımda bolca resimler kullandığım için bu sorunu yaşadığımı  fark ettim.  2-3 resim silince anasayfamda 4 yazı görünürken 6'ya çıktı. Yani biraz daha silsem artacak.

Şimdi  en azından 7 tane olarak ayarladığım ana sayfa kayıt sayıya ulaşmak için birkaç resim silme yoluna gidecem.

 Benim yaşadığım problem sayfa boyutunu aşacak resimler yüklediğimden kaynaklanıyor. Tabii bloguma  kodlar, eklentiler yüklediğim de bir gerçek.

Blogger kayıt sayısı ayarladığınızdan az gözüküyorsa ilk önce yüklediğiniz resim, kodlar, eklentilerden mi kaynaklanıyor, ona bakın. Sayfa boyutu maalesef sınırlıymış.

Ayrıca ideal kayıt sayısı 5-7 olduğunu öğrenince 9 yaptığım kayıt sayısını 7 olarak değiştirdim. Bu sayı aşıldığında blogunuzun yavaş açılmasına neden olabiliyormuş. Gerçekten de bu düzenlemeler sırasında ziyaretçi sayımda azalma olduğunu fark ettim.

Kaynak: https://adnanguney.blogspot.com.tr/2014/05/blogger-yayn-saysn-duzenleme.html


2- AnaSayfa sonunda ''Önceki Kayıtlar ''ı tıklayarak diğer sayfalarda kaç yazı göründüğünü kontrol edin: 

Ben Blogger anasayfada gösterilen yazı sayısını 9 ayarlamıştım. İlk sayfada 7 görülüyo. Önceki Kayıtlar  ı tıkladığımda diğer sayfada  8 yazı varken devam ettikçe kimisinde 9 kimisinde 8 göründüğünü fark ettim.

Tabii bu farklılığın nedeni de her yazı boyutunun ne kadar olduğu ilgili olabilir, limiti aştığınız için eksik yazı sayısı  görülüyor olabilir.  Limiti aşmadığım taktirde ayarladığım 9 kayıt sayısı çalışıyor aslında.

Bu da 1. maddede yazdığım tespiti doğrular nitelikte.
blog anasayfa kayıt sayısını değiştirmek

3-Kayıt sayısı probleminin bir diğer sebebi  ''Numaralandırma Kodu ( page navigasyon)'' dan kaynaklı olabilir.

Eğer sayfa numaralandırma eklentisi kullanıyorsanız kod içindeki sayı değeri ile  anasayfa kayıt sayısı  çakışabilir.

 Bu kodu nereden bulayım,  diyorsanız. Kodu aldığınız siteye gidin. CTRL+F kutusunda aramanız istenilen kelimeyi kullanarak yerleştirdiğiniz kodu bulabilirsiniz.

Yani  şu kodun hemen üstüne ekleyin denir. Sizde o kodu arama kutusuna yazarak belirtildiği yeri bulabilirsiniz.Ve oradaki kod içindeki sayıyı, kayıt sayısı ile aynı yapın.

Biraz karışık mı oldu? Yapacağınız numaralandırma kodunu eklerken izlediğiniz yolu denerek bu koda ulaşmak.

*ya da CTRL+F  arama kutusundan  var pageCount =  ya da   numpost=   arayın. buradaki değerin kayıt sayısıyla aynı olup olmadığına bakın. Değilse aynı yapmaya çalışın.

4-Not: Google'ın hız test aracı olan PageSpeed Insights  kullanarak blogumun hızını test ettim. Blogumu yavaşlatan nedenleri de gördüm.

-Blogumda   resimleri, online resim sıkıştırma sitelerinde küçülterek kullanmayı düşünüyorum.

-Blogumu yavaşlatan ve  fazla yer kaplamasına neden olan kullandığım eklentiler varmış. Css ..,kodlar..bunları da sıkıştırılarak kullanılması tavsiye ediliyor.

Blogger Anasayfa kayıt sorunu yaşıyorsanız google test aracı ile site hızınıza da bakın. Orada blogunuzdaki hataları belirtiliyor. Düzelttiğiniz taktirde bu sorun da kendiliğinden çözülmüş olacağını düşünüyorum. En azından site hızınızı arttırmış olursunuz.

-Ayrıca tüm düzeltmeleri yaptığınız halde anasayfa kayıt sayısı aynı görünebilir. Yazı ekledikçe kontrol edin değişim olmuş mu diye.

Örneğin benim anasayfamda 4 yazı görünüyordu. Yaptığım düzenlemelerden sonra  bir değişiklik olmadı. Yazı ekledikçe  ayarladığım 7 sayısına ulaşacağımı bildiğim için bekledim. Ve bloguma birkaç yazı ekleyince anasayfa yazı sayısı da arttı.

2 yorum :

 1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar sitenize baktım hakikaten bazı kategorilerde numaralandırma yok. Size yardımcı olmak isterdim. Gerçekten bilmiyorum. Google da 'numaralandırma eklentisi ' olarak arama yaptım. Sizin gibi sorun yaşayanlar var ancak cevabı bulamadım.Bu konuda bilgili bloggerlera sorarsanız size yardımcı olacaklardır.Yukarıda yazı içinde kaynak olarak verdiğim linke tıklarsanız. Site sahibi belki size yardımcı olabilir.
   Ayrıca yorumunuz link içerdiği için silmek zorundayım. Kusura bakmayın lütfen.

   Sil

Kısa Bir Bilgi:
1-Reklam, link içeren; spam ve sakıncalı olan yorumları
yayımlamıyorum...Yorum yaparken bu konuya dikkat ederseniz sevinirim...
2-Bir hesabınız yoksa eğer yorumlama biçimini: Anonim seçerek yorum bırakabilirsiniz.
3-Ayrıca yorumunuz benim onayımdan sonra yayımlanacaktır.