Sayfa Başına Dön

Kaizen Yolu: Değişim için Küçük Bir Adım

Hiç yorum yok
kaizen yolu kitap Herkes hayatında muhakkak bir değişim olsun ister. Bilgi her yerde.. Her şeyi de biliyoruz...Ancak  yine de hayatımız aynı yerde aynı şekilde devam ediyor. Birileri hayatını değiştirebilirken neden biz hayatımızı değiştiremiyoruz? İşte bu konuda yardımcı olabilecek en güzel kitaplardan biri;  ''Kaizen Yolu''  Kitabın yazarı ise : Robert Maurer

 ''Kaizen Yolu'' adlı kitabı almışlığım 2005 yıllarına dayanır.  O zamandan beri kitabın kapak resmi ve anlattığı yöntem zihnimin bir köşesinde durur. Bu kitap benim için önemliler arasında.

Kaizen in kelime anlamı: Japonca da kai; değişim; zen  ise daha iyi anlamına geliyormuş.

''Kaizen Yolu'' adlı kitabın felsefesi kısaca şudur;
Değişmek için küçük adımlar atın. Değişim her zaman korkutucudur. Her yeni bir şey için harekete geçtiğimizde beynimizin bir bölgesinde yer alan amigdalanın bu değişikliğe karşı korku ya da direnç mekanizmasını ortaya çıkardığından bahseder kitap.

Amacımız bu amigdalayı uyandırmadan bir şeyler yapmak. Yani küçük, minik adımlarla bir iyileştirme yaptığımızda direnç ya da korku mekanizması harekete geçmeyecektir. Çünkü korkulacak kadar büyük bir değişimin peşinde değiliz. En azından yolun başındayken...

 Yavaş yavaş, küçük küçük iyileştirmeler bu bölgeyi uyandırmadan yaptığımızda bu yeniliklere belli bir süre sonra beynimiz alışacaktır. Kitapta yer alan bu konuda çok güzel iki örnekten yola çıkarak biraz bahsetmem yararlı olacağı kanısındayım.

   *Eviniz çok mu dağınık? Evi temizlemek, toparlamak gözünüzde çok büyüyor, bir türlü harekete geçemiyor musunuz?

 Bunun için yazar şunu öneriyor masadan sadece tek bir kağıdı kaldırın. Böylece amigdala bölgesini uyandırmadan ufak bir iyileştirme yapmış oluyorsunuz. Her seferinde sadece bir şeyi kaldırmakla bir süre sonra büyük bir yol kat etmiş olacağınızı göreceksiniz.

 *Yazar kilo sorunu olan bir kadına sadece televizyon karşısında bir dakika yürümesini öneriyor.
Siz de yürüyüş, egzersiz gibi bir hedefiniz varsa; yapabileceğiniz bir süre belirleyin. Öyle küçük olsun ki sizi korkutmasın.

 Örneğin 3dk. belirlediniz. Tv karsısında sadece 3 dakika yürüyüş yapın. Bir hafta sonra yine yapabileceğiniz bir süreye çıkartın. Mesela 5 dakika. Bu beş dakika yürüyüşü bir hafta deneyin. Diğer hafta on dakika derken otuz dakika süreye ulaştığınızda yürüyüş yapmak sizin için zor olmayacaktır.
kaizen yolu değişim için

 *Örneğin benim günde 1000 kelime yazı yazma gibi bir hedefim vardı. İki gün bunu
uygulayabiliyorken üçüncü gün yazamadığımı fark ettim. Bir dirençle karşılaşıyordum.

Ben de şöyle bir yol izledim. Yazmaya önce 100 kelimeyle başladım. 30 gün sonra 150 kelimeye çıkardım. 1 ay sonra da 200 kelimeye ulaştım. Şu an 200 kelime yazıyorum. Bir ay dolduğunda 250 kelimeye çıkaracağım yazımı...

Konu sıkıntısı da çekmiyorum. Beynim bu duruma öyle alışmış ki...Elime defteri aldığımda okuduğum kitap hakkında yorum yapıyorum. Rüyalarımı yazıyorum. Okuduğum bir yazıyla ilgili fikirlerimi aktarıyorum...
 
Bunun yanında benim uzun yıllardır uyguladığım bir yöntemim daha var;
kaizen yolu değişim için
  Bir kareli spiral deftere, uyguladığım aktiviteleri yan yana yazıyorum.  O gün uygulamamı bitirdikten sonra altına artı(+) işareti koyuyorum.

 O deftere baktığımda neyi yapıp neyi yapmadığımı görmek açısından yardımcı oluyor. Böylece unutma gibi sorunum  da olmuyor.

Kaizen Yolu bir değişim karşısında direnç ya da korku uyandırmadan harekete geçmemiz için güzel tavsiyeleri olan bir kitap.

    Bu yöntemi birçok konuda uygulayabilirsiniz: Kitap okuma alışkanlığı kazanmak, para biriktirmek,sağlıklı beslenme, ders çalışmak, İngilizce öğrenmek gibi...Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Kısa Bir Bilgi:
1-Reklam, link içeren; spam ve sakıncalı olan yorumları
yayımlamıyorum...Yorum yaparken bu konuya dikkat ederseniz sevinirim...
2-Bir hesabınız yoksa eğer yorumlama biçimini: Anonim seçerek yorum bırakabilirsiniz.
3-Ayrıca yorumunuz benim onayımdan geçtikten sonra yayımlanacaktır.