Sayfa Başına Dön

Göz Kapağımdaki Şişlik (Beze,Kist...) Nasıl İyileşti?

13 yorum
goz kapagindaki beze kist nasıl geçerBundan birkaç yıl önce göz kapağımda minicik bir şişlik ortaya çıkmıştı. Başında çok önemsemedim bu durumu. Ancak gelen; ''gözündeki şey ne öyle?'' giden; ''senin gözüne ne olmuş?'' demeye başlayınca aldı mı beni bir korku...

 ''İnternetten bir araştırayım?'' dedim. Arpacık mı acaba? Arpacık değilmiş. Arpacık; kirpik dibine yakın bir yerde yağ bezesinin iltihaplanmasıymış.

 Benim kirpik ucunda değildi, biraz daha ilerde yuvarlak, sert, küçük bir şişlik...

        Biraz daha detaylı araştırınca şalazyon ismiyle karşılaştım. Şalazyon nedir? Göz kapağının içinde yağ üreten bezin büyümesine  şalazyon deniliyormuş. Göz kapağında ağrısız, sert ve
yuvarlak bir nodül şeklinde olduğu yazılıydı.

 Benim şişlik şalazyona benziyordu. Emin değilim. Doktara da gitmeye korkuyordum.

 İnternette araştırmalarım sonucu ameliyat olanlar mı dersiniz, ameliyat sonrası yine bu sorunla karşılaşanlar mı dersiniz, açıkçası çok tırstım...Ben en iyisi önce kendim bir şeyler yapayım olmazsa doktara giderim artık, dedim.

 Daha önce sivilcelerim için yaptığım çalışmalar sonuç vermişti, şimdi de bunun için aynı
 çalışmaları bir deneyim bakalım ne olacak, diyerek başladım.

Göz kapağımdaki şişliğin, bezenin iyileşmesi için neler yaptım?

1-Zihinsel Neden:
Göz kapağımda sert, minik kitle hangi olumsuz düşüncelerimin bir tezahürüydü? Bu sorumun cevabını almak için Louise Hay'ın ''Düşünce Gücüyle Tedavi''  adlı kitabına baktım.

Bu kitap aklımızda oluşturduğumuz her düşüncenin  geleceğimizi yarattığını, bedenimizdeki hastalıkların ise kendi düşüncelerimizle oluşturduğumuzu  belirten bir başucu kitabı.

Kitapta şalazyon ile ilgili bir bilgi bulamadım. Arpacığın zihinsel nedeni vardı. Şalazyon da
 arpacıkta göz kapağında meydana gelen bir durum değil miydi? Bu da işimi görür, dedim.

    Arpacığın zihinsel nedeni; ''Yaşama öfkeli gözlerle bakma, birine kızma''

     Evet ben öfkeliydim, hem de çok... Bu duyguyu o kadar kanıksamışım ki öfkeli olduğumun bilincinde bile değilmişim aslında.

  Yeni düşünce kalıbı ise; '' herkesi ve her şeyi neşe ve sevgiyle görmeyi seçiyorum''

   Bu olumlu cümleyi her aklıma geldiğinde tekrarladım. Bu sözleri söylerken alın ve göz çevremin gevşediğini hissettim. Öfkelenerek  bu bölgeyi ne kadar kasmışım meğer...

Hafif bir gülümsemeyle söyledim: ''Neşe ve sevgiyle...'' Bu iki kelimenin anlamını hissederek yineledim.

2-Beslenme:

 Göz kapağımda ortaya çıkan bu rahatsızlığın en önemli nedenlerinden biri bağışıklık sisteminin zayıflamasıymış. Bağışıklık sistemini bozan sebeplerden biri ise vitamin eksikliğiymiş.

Son zamanlarda gerçekten sağlıksız besleniyordum. Bu nedenle kızartma, çikolata, abur cubur ne varsa uzak durmaya çalıştım. Daha çok sebze-meyve ağırlıklı beslenmeye özen gösterdiğimi söyleyebilirim.

3-Uyku:Bağışıklık sistemini, vücut direncini zayıflatan diğer nedenlerden biri de uykusuzlukmuş.

 Ben o dönemlerde çok geç saatlerde uyuyordum. Yeterince uykumu alamıyordum. Zaten üzerimde halsizlik ,ağırlık olduğunun farkındaydım. Dinlenmem gerekiyordu. Bunun içinde önce uyku düzenimi halletmeliydim.

 Daha erken saatlerde yatağa girdim. Ama ha, deyince uyku gelmiyor ki! Sağa dön olmuyor, sola
 dön olmuyor. resmen cebelleşiyordum uyumak için...

Sonra  ''ben ne yapıyorum?'' dedim. Amacım dinlenmek değil mi? Uyuyamıyorsam  bile gözünü kapat, rahatça uzan...Böylece en azından dinlenmiş olurum. Birkaç gün sonra erken saatlerde uykumun geldiğini gördüm.

4-İnternet: Zamanımın büyük bölümünü internette geçiriyordum. Haliyle gözlerim ekrana bakmaktan yorulmuştu.

 O yüzden hemen internetle olan münasebetimi en aza indirdim. İnternete girdiğim zamanlarda
 ise ara verip gözlerimi kapatıp dinlenme molası veriyordum.

5-Göz temizliği:
Göz kapağımda açık bir yara, sivilce yoktu. Ben yine de cildimin rahat nefes
alması için temizlik kısmına çok dikkat ettim. Bebe şampuanını ıslak pamuğa döküp gözlerimi ve çevresini temizleyip yıkadım.Sonra da kağıt havluyla kuruladım.

 Ben burada  sonuç üzerinde durmadım. Gözümde küçücük bir şişlik vardı.  Ben bu rahatsızlığa
 yol açan  ''neden '' üzerinde çalıştım.

Bunlar nelerdi? Olumsuz düşünce, negatif duygular, sağlıksız beslenme, uykusuzluk, bilgisayarda fazla vakit geçirme...

Yaptığım tek şey yanlış şeyleri tersine çevirmekti. Sağlıklı ve doğru uygulamaları yaparak değişimi başlattım. Bu da iyileşmeyi beraberinde getirdi.

Uyarı:
Zaman geçtikçe bu yazımın daha fazla kişiye ulaştığını gördüm. Ancak sürekli ertelediğim uyarı notunu bana gelen mesajlardan sonra ekleme gereği duydum.

Lütfen bir doktora danışmayı ihmal etmeyin. Sizdeki sorunun önce ciddi olup olmadığını
öğrenin.
Benim sorunum çok ciddi değildi. Ben göz kapağımda şişlik belirir belirmez hemen  bir şeyler yapmıştım.
 Benim sorunum  ortadaydı. Sağlığıma dikkat etmiyordum. Uykusuzluk, internette fazla zaman geçirme, içime attığım öfke....
Yazım aslında 6 maddeden oluşuyordu. Bir maddesini daha önceden silmiştim.
Sağlık ihmale gelmez. Lütfen bu konuya dikkat edin.


13 yorum :

 1. güzel bir yaklaşımla sorunu çözmüşsünüz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O dönem bayağı bu sorunu araştırmıştım. Fark ettim şey sağlığımı ihmal ettiğim olmuştu. Yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılar.

   Sil
 2. kızımda da aynı rahatsızlık baş göstermişti. Yazınızı okuduktan sonra kızıma da okuttum. 1-2 gün önce bir olaya aşırı öfkelendiğini hatırladı. ve giderek 3-4 gün içinde şişlik küçüldü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu olumlu gelişmeyi okumak beni gerçekten de memnun etti. Paylaştığınız için teşekkür ederim.Umarım bu sorun tamamen iyileşir.
   Ne zaman bir rahatsızlığım olsa ilkin, olumsuz düşünce ve duygularımın üzerinde çalışıyorum. Bir formül gibi oldu bende.
   Ayrıca bu süreçte dinlenmeye ve gözümü dinlendirmeye çok önem verdiğimi hatırlıyorum...İyi akşamlar...

   Sil
 3. Merhabalar bu konuya yakın bir sorunum var çok büyük tesadüf ki kitap ne zamandır kütüphanemde varmış bu konu ile alakalı size ulaşacağım bir mail adresiniz var mı acaba.

  ya da exellanss55@gmail.com adresine boş bir mail atar mısınız yardım almam gerekiyor sizden.

  Saygımlarımla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, maksatgelisim@hotmail.com dan bana ulaşabilirsiniz. İnternette hastalıkların zihinsel nedenleri diye ararsanız bu konuda birçok yazı var aslında.
   Size yardımcı olmak isterim. Ancak Bir uzman olmadığımı da önemle belirtmek isterim. Saygılar...

   Sil
 4. Merhaba benimde aynen böyle bir sorunum var. Yalnız benimkisi iki senedir böyle bir şişlik meydana gelmiş durumda. Sizce ne yapmalıyım yada ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, bir doktora başvurdunuz mu acaba?
   Bu konuda gerçekten yardımcı olmak isterim; ancak ben bir doktor olmadığım için söyleyeceklerim ne kadar doğru olur bilemiyorum.
   Benim gözümde şişlik belirir belirmez sağlığıma önem verince hemen karşılığını almıştım. Kısa sürede sonucunu almamın sebebi şişliği fark eder etmez bir şeyler yapmamdı.
   1-Doktora başvurmanızı tavsiye edebilirim.Sizin gözünüzdeki şişliğin sebebi ne? Bunu öğrenirseniz ne yapmanız gerektiği konusunda bir fikriniz olur aslında.
   Bu yazımdakileri de bir doktora danışabilirsiniz.
   Ben çok önemli bir şeyi daha yukarıda yazmıştım. Sonra Sildim. Silmemin en önemli sebebi yanlış yönlendirmekten çekindiğim için.
   Hem doktor gözetiminde olup hem bu yazdıklarımı hayatınızda uygulayabilirsiniz.
   2-Bazı olumsuz düşüncelerim vardı.Yukarıda bahsetmiştim.Bunları değiştirerek işe başladım.Bu negatif düşünceler öfkelenmeme sebep oluyordu.
   3-Beslenmeme özen gösterdim. Abur cubur yiyordum. Halsizlik başlamıştı.
   4-Uyku düzenimi ayarladım. Yeterince uykumu almıyordum.
   5-İnternette çok zaman geçiriyordum.
   Gözümü dinlendiriyordum sürekli. Alnımı gözlerimin çevresini rahatlatmaya çalışıyordum. Mesela şimdilerde bazen internette çok zaman geçirdiğimde gözlerim ağrıyor. Sinyal veriyor. Hemen önlemimi alıyorum.

   Sizin öfke probleminiz var mı? Beslenme, uyku sorununuz nasıl?
   Ben bu sorunum ortaya çıktığı zaman yaşantımı gözden geçirmiştim. Beslenmeme, düşüncelerime, uyku düzenime...bakınca yaptığım hataları hemen fark ettim. Benim hatalarım apaçık ortadaydı.
   Dediğim gibi bir maddeyi de sildim. Duanın gücünden de faydalandım.
   Kısaca bana iyi gelecek konuları belirledim. Uyguladım.
   Umarım bu yazdıklarım yardımcı olur size..

   Sil
 5. Merhaba benimde böyle bir sorunum var.Doktora gittiğimde şalazyon kisti olduğunu ogrendim.Şalazyon kisti olduğunu öğrendim.Bir süre ilaç kullandıktan sonra çok küçük bir hale geldi ama tam geçmedi.Ve tekrarda dün şiştiğini fark ettim Bir soru soracaktım.Sizin dediğiniz bu uygulamaları yaparsak en fazla kaç güne kadar etkisini görürüm?? Şimdiden teşşekür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, ben bu yazıyı 2015'te yazmışım. Ve bana en çok sorulan soru ne kadar zamanda etkisini görürüm oluyor. Bu soruya cevap vermem gerçekten çok zor.

   Şize belki yardımcı olur diye çok yakın zamanda başıma gelen bir şeyi anlatayım. Sürekli öfkelendiğim her şeye kızdığım bir iki hafta geçirdim (belki daha fazla). Yine bilgisayarda çok zaman geçiriyorum. Bu kez gözümün altında bir ağrı hissettim. Aynaya baktığımda şişme ve arpacık gibi bir şeyin başlangıcı olduğunun farkına vardım. O zaman ben boşu boşuna niçin öfkeleniyorum diyerek kendimi sorgulamaya başladım. ruhum sakinleşti...Kendime geldim. Önlemimi hemen aldım. Bir iki gün içinde geçti. Başlamadan geçti. Yukarıda bahsetmediğim bir şey daha uyguladım.

   Doktorunuzla bence irtibata geçin, hem de bu anlattıklarımı uygulayın. İşi şansa bırakmayın bence...

   Sil
 6. Selamın Aleyküm arkadaşlar acil bir konu var lütfen hemen cevaplanabilirse çok memnun olurum.
  Annemin GÖZ KAPAĞININ İÇİNDE ORTALARA DOĞRU 2,3 TANE SERT,YUVARLAK BİR CİSİM MEVCUT İLK BAŞTA KÜÇÜÇÜK OLDUĞUNU SÖYLÜYOR VE 1 TANE VARMIŞ ŞİMDİ İSE 3 TANE VE DAHA BÜYÜK YUVARLAKLAR VAR.Daha kaliteli cevabınız için belirtmek isterim ki annem;
  Düzenli uyku uyumaz.
  Çok fazla çay içiyor (belki bu sebep olabilir.)
  ve 3 erkek olduğumuz için ve babamın vefat etmesinden dolayı 6 senedir çok çabuk sinirlenir,
  üzerinde çok fazla stres var.
  şimdi ise doktora gitmeye korkuyor. İşte ben ölürsem felan böyle cümleleri çok fazla kullanmaya başladı lütfen çok önemli cevaplarınız benim için. Şimdiden TEŞEKKÜR EDİYORUM.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, anladığım kadarıyla anneniz zor bir dönem geçiriyor. Ve uzman birinden yardım alması onun için daha iyi olur bence.
   Öncelikle doktora gitmeye neden korkuyor. Bildiğim kadarıyla doktorlar hasta istemediği sürece bir müdahale yapmıyor. Bir fikir almak için başvurmasına ikna edebilirsiniz. Ya da siz bir uzmanla görüşüp bu konuda ne yapacağınızı danışabilirsiniz. Bu şişliğin nedenini doktorun teşhis etmesi gerekir önce. Dediğinize göre ölüm korkusu da yaşıyormuş. Bu korkuyu aşması için yine destek gerekebilir. Ben uzman olmadığım için size çok yardımcı olamam. Yukarıda yazdıklarım bilgilendirme amaçlıydı.
   Ayrıca anneniz evde çok boş vakit geçiriyorsa kendi yaşıtlarıyla zaman geçirsin. Pozitif hayat dolu arkadaşlar biraz olsun bu olumsuz havadan kurtulmasına yardımcı olabilir.Ama lütfen gözü için uzman birine danışmayı ihmal etmeyin.

   Sil
  2. Ayrıca belirttiğiniz gibi çay uykuyu kaçırır. En azından akşamları içmemesini önerin. Umarım anneniz en kısa sürede şifa bulur. Sevgiler, saygılar...

   Sil

Kısa Bir Bilgi:
1-Reklam, link içeren; spam ve sakıncalı olan yorumları
yayımlamıyorum...Yorum yaparken bu konuya dikkat ederseniz sevinirim...
2-Bir hesabınız yoksa eğer yorumlama biçimini: Anonim seçerek yorum bırakabilirsiniz.
3-Ayrıca yorumunuz benim onayımdan geçtikten sonra yayımlanacaktır.